Co przyspiesza metabolizm? 5 sposobów I Medilage Metabolism
Co przyspiesza metabolizm? 5 sprawdzonych sposobów.
Metabolizm składa się z procesów katabolicznych i anabolicznych, które nieustannie zachodzą w komórkach naszego ciała. Tempo metabolizmu zależy od wielu czynników – diety, trybu życia, wieku, gospodarki hormonalnej, czy zapotrzebowania organizmu na składniki energetyczne. Wiele kobiet, które walczą o smukłą sylwetkę, zastanawia się, jak w naturalny sposób zwiększyć intensywność przemiany materii? Co przyspiesza metabolizm?
Sposób nr 1 – regularna aktywność fizyczna
Chcąc zachować prawidłową masę ciała i poprawić przemianę materii, należy dbać o codzienną dawkę ruchu. Dlaczego to takie istotne? Aktywność fizyczna zwiększa spoczynkowy wydatek energetyczny i utlenianie tłuszczów. Systematyczne treningi, najlepiej o średnim poziomie intensywności (co najmniej 3 razy w tygodniu po 30-45 minut) są bardzo korzystne dla przemiany materii – najlepsze efekty uzyskamy przeplatając ćwiczenia cardio z interwałami i ćwiczeniami siłowymi. Interwały powodują częste zmiany tempa (i tętna), co bardzo przyspiesza metabolizm i to nie tylko na czas treningu, ale i na wiele godzin po wysiłku fizycznym. Kiedy najlepiej ćwiczyć? Poranny trening będzie najlepszym rozwiązaniem – w ten sposób „podkręcimy” przemianę materii na cały dzień. Co przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu poza regularnym ruchem?
Sposób nr 2 – zadbanie o higienę snu
Wiele osób nie przywiązuje uwagi do higieny snu – śpi zbyt krótko, nie zdając sobie sprawy, że nocny odpoczynek ma wpływ na tempo przemiany materii. Chroniczny brak snu uniemożliwia pełną regenerację organizmu, co prowadzi do spowolnienia przemiany materii – wielokrotnie udowodniono, że niedobór snu ma związek z tyciem, zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. U osób, które niedosypiają zmniejsza się stężenie leptyny tzw. hormonu „sytości” i jednocześnie zwiększa poziom greliny – hormonu „głodu” oraz kortyzolu – hormonu „stresu”. Tak więc, jeśli chcemy przyspieszyć metabolizm, musimy się wysypiać (zapewnić organizmowi 6-8 godzin nieprzerwanego snu).
Sposób nr 3 – nawadnianie organizmu
Osoby, które zastanawiają się, co naturalnie przyspiesza metabolizm, powinny zwrócić uwagę na ilość płynów, jakie dostarczają organizmowi w ciągu dnia. Ile płynów (pod różną postacią – wody, zup, koktajli, zielonej herbaty, która wykazuje działanie termogeniczne) przyjmować dziennie? Wskazane są 2-2,5 l (im aktywniejszy tryb życia prowadzimy, tym większa powinna być podaż płynów, aby zrekompensować organizmowi utratę wody wydalanej wraz z potem, moczem). Warto przytoczyć tu ciekawe badania. W 2013 roku w Journal of Research in Medical Sciences opublikowano artykuł dotyczący doświadczenia, w którym diabetycy (ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2) regularnie pili zieloną herbatę. Badanie wykazało, że pacjenci, którzy pili 4 szklanki zielone herbaty w ciągu dnia cechowali się niższą masą ciała. Zresztą wiele badań naukowych potwierdziło już, że zielona herbata może wspierać proces redukcji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.
Dlaczego należy dbać o bilans wodny? Ponieważ woda wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu z toksyn, które są jednymi z substancji spowalniającymi przemianę materii. Warto wykształcić w sobie nawyk picia szklanki wody – najlepiej ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny tuż po przebudzeniu oraz częstego sięgania po płyny w ciągu dnia.
Sposób nr 4 – spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków
Jakie składniki pokarmowe mogą podnieść poziom przemian energetycznych zachodzących w organizmie? Przede wszystkim białko, które jest podstawowym budulcem mięśni (szacuje się, że efekt termiczny białka wynosi 20-30%). Natomiast tłuszcze powodują wzrost podstawowej przemiany materii o 14%, a węglowodany tylko o 6%. Co najbardziej przyspiesza metabolizm jeśli chodzi produkty spożywcze? Dobrym źródłem białka jest pierś kurczaka lub indyka, chuda cielęcina, ryby, sery odtłuszczone, jaja, mleko, jogurty naturalne, soja, ciecierzyca, fasola, kasze, brązowy ryż. Oczywiście białka, węglowodany i tłuszcze muszą być odpowiednio zbilansowane (warto w tej kwestii skorzystać z pomocy dietetyka). Bardzo ważna jest też regularność posiłków – starajmy się jeść o stałej porze 4-5 mniejszych porcji, zamiast 1-3 obfitszych dań. Pamiętajmy, że zbyt mała zawartość kalorii w codziennym menu może spowolnić przemianę materii (prowadzi to do oszczędzania energii przez organizm, zamiast wydatkowania jej na bieżąco), dlatego unikajmy głodówek i restrykcyjnych diet.
Sposób nr 5 – kuracja Medilage Metabolism
Co przyspiesza metabolizm poza wymienionymi metodami? Specjalistyczne suplementy oparte na opatentowanej formule, takie jak np. Medilage Metabolism, który nie tylko zwiększa tempo przemiany materii, ale też: • zmniejsza wielkość i masę komórek tłuszczowych, • poprawia krążenie limfatyczne, • wspomaga funkcje małych naczyń krwionośnych. Medilage Metabolism zawiera formułę Sinetrol® XpureC1, która wykazuje wysokiej jakości związki polifenolowe, pozyskiwane z owoców cytrusowych. Ten suplement przyspieszający metabolizm jest produkowany w najwyższych standardach farmaceutycznych, wszystkie jego składniki podlegają ścisłej kontroli specjalistów. Wysoką efektywność preparatu zapewnia m.in.: związek o nazwie Sinetrol® XpureC1, który przyśpiesza przemianę metaboliczną oraz proces lipolizy. Hamuje on enzym wpływający na dezaktywację fosfodiesterazy cAMP (łącznik PEP). Innym, ważnym składnikiem suplementu Metabolism z serii Medilage jest chelatowany chrom, który wspiera utrzymanie odpowiedniego metabolizmu składników odżywczych. Z kolei jod ułatwia zachowanie pięknej i zdrowej skóry, a organiczny selen chroni komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które wywołują stres oksydacyjny. Warto podkreślić, że Medilage Metabolism nie zawiera szkodliwych dodatków, GMO i metali ciężkich. Może być stosowany przez osoby z nietolerancją laktozy, glutenu, a także przez wegetarian i wegan. Kuracja Medilage Metabolism jest dedykowana dla wszystkich kobiet, które chcą naturalnie przyspieszyć metabolizm i szukają nowych rozwiązań walki z nadprogramowymi kilogramami. Suplementacja pomoże również klientkom gabinetów medycyny estetycznej, które korzystają z zabiegów redukcji tkanki tłuszczowej i chcą przyspieszyć uzyskanie pożądanych efektów za pomocą profesjonalnych preparatów do stosowania doustnego.
Źródła:
Jak obliczyć zapotrzebowanie organizmu na energię? [dla dietetyków]
https://ktomalek.pl/blog/co-spowalnia-twoj-metabolizm/w-224#stres-i-brak-snu