Darmowa dostawa

Łysienie telogenowe – objawy, przyczyny, jak sobie z nim radzić?

Łysienie telogenowe (z łac. telogen effluvium) to częsta przyczyna widocznego przerzedzenia włosów u kobiet w różnym wieku. Problem ten powoduje obniżenie samooceny, wstyd i poczucie bycia nieatrakcyjną. Jak poradzić sobie z łysieniem telogenowym? Jakie działania doprowadzą do regeneracji włosów i zniknięcia nieestetycznych przerzedzeń?

Spis treści:
Co to jest łysienie telogenowe?
Łysienie telogenowe – przyczyny
Łysienie telogenowe – objawy
Łysienie telogenowe – leczenie
Cheveux Femme – odżywia i wzmacnia włosy od wewnątrz

Co to jest łysienie telogenowe?

Cykl życia każdego włosa składa się z trzech faz:

  • fazy wzrostu zwanej anagenem – trwa 3-6 lat (w anagenie znajduje się 80-85% włosów),
  • fazy inwolucyjnej zwanej katagenem – trwa 1-2 tygodnie (w katagenie znajduje się 0,5-1% włosów),
  • fazy odpoczynku zwanej telogenem – trwa 2-4 miesiące (w telogenie znajduje się około 15% włosów).

Gdy stosunki pomiędzy ilością włosów w danych fazach wzrostu są zaburzone, mamy do czynienia z łysieniem.

Łysienie telogenowe – jak sama nazwa wskazuje, polega na rozproszonej, zwiększonej utracie włosów znajdujących się w fazie telogenu, czyli spoczynku. Wyróżniamy ostre i przewlekłe łysienie telogenowe. W przypadku ostrego przebiegu choroby, wypadanie włosów dotyka wszystkich okolic, a w ciągu 4-6 miesięcy następuje samoistny odrost. Natomiast u kobiet zmagających się z przewlekłą postacią schorzenia, wypadanie włosów trwa dłużej, niż 6-8 miesięcy. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych rodzajów łysienia, telogen effluvium nie ma żadnego związku z zanikaniem (degradacją) mieszków włosowych. Jakie są główne przyczyny łysienia telogenowego?

Łysienie telogenowe – przyczyny

Zanim przedstawimy sposoby leczenia łysienia telogenowego, warto wyjaśnić, co jest źródłem tego problemu? Niestety etiologia schorzenia jest niejasna, nie sposób wymienić jednej, konkretnej przyczyny. Do czynników sprawczych, zwiększających ryzyko wystąpienia telogen effluvium zaliczamy m.in.:

  • zmiany hormonalne (np. w związku z ciążą i przebytym porodem),
  • niedobory pokarmowe (np. deficyt cynku i żelaza w organizmie),
  • alergiczną wysypką skóry głowy,
  • chroniczny stres i długotrwałe napięcie emocjonalne,
  • zatrucie metalami ciężkimi (np. selen, arsen, ołów),
  • choroby owłosionej skóry głowy (np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie),
  • ekspozycję na ultrafiolet,
  • zabiegi operacyjne,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • intensywne odchudzanie,
  • stany podgorączkowe i gorączkę,
  • zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy – jest to wówczas tzw. łysienie telogenowe hormonozależne),
  • przyjmowanie niektórych leków (np. heparyna, beta blokery, retinoidy),
  • inne choroby (np. toczeń rumieniowaty układowy, kiła, niewydolność wątroby, niewydolność nerek).

Jak widać czynniki wywołujące łysienie tego typu, mogą być impulsowe lub przewlekłe.

Łysienie telogenowe – objawy

Wiele kobiet, które nigdy nie miały styczności z tą chorobą, zastanawia się, jak wygląda łysienie telogenowe? Do charakterystycznych objawów łysienia telogenowego należy ogólne przerzedzenie włosów na głowie (na całej powierzchni). Do utraty włosów dochodzi w ciągu 2–5 miesięcy od zadziałania czynnika sprawczego. Jest to spowodowane tym, iż wskutek zaburzenia cyklu włosa w telogenie (fazie odpoczynku) znajduje się wówczas nawet 60-80% włosów. Niekiedy zauważalne jest postępujące cieńczenie łodygi włosa. Typową cechą łysienia telogenowego są bardzo krótkie, odrastające włosy, wyraźnie widoczne pomiędzy pozostałym owłosieniem na głowie. Często nie występują żadne inne symptomy, dlatego wykrycie choroby na początkowym etapie jest dość trudne. Jak więc potwierdzić diagnozę telogen effluvium? Standardową procedurą jest trichogram skóry głowy (ocena mikroskopowa kondycji włosów na podstawie pobranych kępek z dwóch różnych rejonów w obrębie skóry głowy). Pomocne mogą być też podstawowe badania laboratoryjne (np. morfologia krwi z rozmazem, ogólne badanie moczu, badanie żelaza, hormonów tarczycy – ft3, ft4, TSH) i szczegółowy wywiad medyczny z pacjentką.

Łysienie telogenowe – leczenie

Na szczęście telogen effluvium w przeciwieństwie do wielu innych chorób owłosionej skóry głowy jest w pełni wyleczalne. Na czym polega leczenie łysienia telogenowego? Sposób terapii zależy od indywidualnego rpzypadku – czynnika wywołującego chorobę (przykładowo, należy dążyć do eliminacji czynników powodujących zaburzenia hormonalne, niedobory żywieniowe, w miarę możliwości unikać leków, które skracają fazę anagenu, tj. beta-blokerów, retinoidów, leków przeciwkrzepliwych). W razie wskazań pacjentka może również otrzymać glikokortykosteroidy do zewnętrznego stosowania. W okresie leczenia należy dbać też o odpowiednią pielęgnację – używać jedynie łagodnych środków myjących i stylizujących, najlepiej zrezygnować z koloryzacji oraz innych inwazyjnych zabiegów fryzjerskich (np. trwałe ondulacji).

Cheveux Femme – odżywia i wzmacnia włosy od wewnątrz

Dobrym uzupełnieniem leczenia łysienia telogenowego jest wdrożenie działań wewnętrznych w postaci specjalistycznej suplementacji, która pozwoli dostarczyć do komórek włosów dokładnie to, czego potrzebują. Panie, które chcą wzmocnić i stymulować porost włosów, powinny sięgnąć po profesjonalny, francuski suplement Cheveux Femme, który ma wielowymiarowy wpływ na pasma. Preparat zmniejsza wypadanie włosów, poprawia ich gęstość, grubość i objętość, wewnętrznie je odżywia oraz zwiększa liczbę włosów mieszkowych. Suplement posiada w swoim składzie substancje aktywne pochodzenia naturalnego:

  • AnaGainTM Nu – jest otrzymywany z jadalnych organicznych pędów grochu, wzmacnia ekspresję genów, które stymulują brodawki włosowe do wytwarzania nowych włosów, ponadto wykazuje działanie odżywiające,
  • Keranat™ – ekstrakt z nasion prosa, ogranicza wypadanie włosów,
  • krzemionka z bambusa Vulgaris – zwiększa objętość i gęstość włosów, wzmacnia je od wewnątrz, hamuje proces nadmiernej utraty pasm.

Dzięki opatentowanej formule pozytywne efekty są widoczne już po 3-miesięcznej kuracji. Co ważne, skuteczność Cheveux Femme została potwierdzona klinicznie.

Skojarzenie działań zewnętrznych z wewnętrznymi to najlepsze rozwiązanie w skutecznej walce z łysieniem telogenowym u kobiet. Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach schorzenie ustępuje samoistnie (dochodzi do odrostu włosów w sposób naturalny).

Źródła:
http://www.tricholab.eu/pl/lysienie-telogenowe
https://wylecz.to/choroby-skory/lysienie-telogenowe/
https://www.vichy.pl/artykul/lysienie-telogenowe-%E2%80%93-dlaczego-glownie-dotyczy-kobiet/a84440.aspx